Erken emeklilik müjdesi!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan resmi açıklama geldi. Milyonlarca kişinin emeklilik tarihi öne çekiliyor. Erken emeklilik detayları açıklandı. Kimlerin yararlanacağı belli oldu. SGK, Yargıtay’ın kararı üzerine memurlara yönelik önemli bir düzenleme yaptı. Buna göre hizmet borçlanması yapan memurların borçlandıkları süre, emeklilik hesaplanırken sayılabilecek. Böylece memurlara daha erken emekli olma imkanı doğacak. İşte erken emeklilik ile ilgili ayrıntılar…
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), memur statüsünde çalışanlara yönelik önemli bir düzenleme yaparak, hizmet borçlanmaları ile sigorta başlangıç tarihinin öne çekilmesine imkân tanıdı. Değişiklik SGK genelgesi olarak yayımlandı.
FARKLI DÜZENLEMELER MEVCUT
Ekim 2008’den itibaren memur statüsünde (4/C) ilk defa sigortalı olanların askerlik, yurtdışı, öğrencilik gibi sürelerini borçlanmaları halinde borçlandıkları süreler, sigortalılığın başlangıç tarihini öne çekmiyordu.
Bilmeyenler için şunu da belirtmekte fayda var; memurların hizmet borçlanması konusunda farklı tarihlerde, farklı düzenlemeler bulunuyor.
YARGITAY NE KARAR VERDİ?
SGK, Ekim 2008 öncesi sigortalılığı bulunan, bu tarihten sonra memur statüsünde çalışmaya başlayanların hizmet borçlanmalarına yönelik yeni bir düzenleme yaptı. Düzenlemeyi de genelge olarak yayımladı.
SGK’nın değişiklik yapmasının iki nedeni var. Birincisi SGK genelgesinde özetle, “Kanunun bir maddesi ile verilen bir hakkın yine Kanunun başka bir maddesi ile yok sayılması ve borçlanma yapan sigortalılar aleyhine bir uygulamanın oluşması sonucunu doğuracaktır” diyor.
İkinci neden ise bu konuda Yargıtay’ın vermiş olduğu karar. Kararın gerekçesini de şöyle özetleyeyim: Memur statüsünde çalışan, ancak 2010 yılında başka sigorta statüsünde olan bir sigortalı; borçlanma sürelerinin emeklilikte sayılmaması konusunda İzmir Hukuk Dairesi’nde dava açıyor.
Hukuk süreci ile kafanızı fazla meşgul etmeyeyim. Mahkeme, borçlanılan sürelerin ilgili dönemlere mal edilemeyeceğine hükmedip, SGK lehine karar veriyor. Konu Yargıtay’a gidiyor ve Yargıtay 21. Hukuk Dairesi, mahkemenin kararını bozuyor, sigortalı lehine karar veriyor.
SİGORTA TARİHİ ÖNE ÇEKİLECEK
İşte bu gerekçelerle SGK, memurların hizmet borçlanmasının sigorta başlangıç tarihini öne çekmesi konusunda yeni bir düzenleme yaptı. Buna göre, Ekim 2008 tarihinden sonra ilk defa memur statüsünde sigortalı olunmasına karşın, bu tarihten önce SSK, Bağ-Kur ve özel sandık kapsamında sigortalılığı olanların, sigortalılık başlangıç tarihinden önceki sürelerine yönelik yapacakları askerlik, öğrencilik, yurtdışı gibi hizmet borçlanmaları geçerli sayılacak. Borçlandıkları süreler emeklilik hesabında dikkate alınacak ve sigorta başlangıç tarihleri borçlandıkları süre kadar öne çekilecek.
TÜM MEMURLARI KAPSAMIYOR
SGK, genelgesinde bu konuda bir hususa da açıklık getirdi. Evet, Ekim 2008’den sonra memur statüsünde çalışan, öncesinde ise sigortalılığı olanlara bu hak tanındı ancak uygulama, tüm sigortalılık statüleri bakımından ilk defa Ekim 2008 sonrası çalışmaya başlayan memurları kapsamayacak.
Bu çalışanların, sigortalılık tarihinden önceki borçlanma süreleri başlangıç tarihini öne çekmeyecek. Yani, ilk sigortalı oldukları tarih 2008’in ekim ayından sonra olan SSK, Bağ-Kur, özel sandık statüsünde çalışıp da memur olanlar, hizmet borçlanması yaptıklarında borçlandıkları süreler sigorta başlangıç tarihini öne çekmeyecek, emeklilikte dikkate alınmayacak.
Öte yandan memur maaş zammına ilişkin gelişmeler vatandaşların yakın takibinde yer almaya devam ediyor. Temmuz ayında maaşlarına seyyanen zam alan memurlar 2024 Ocak memur maaşını merak etmeye başladı.
Ekim ayı enflasyon rakamının açıklanması ile birlikte memurun alacağı 4 aylık enflasyon farkı netleşirken gözler Kasım ve Aralık ayı enflasyon verilerine çevrildi. Peki memur maaş zam oranı yüzde kaç olacak?
MEMUR OCAK MAAŞ ZAM ORANI YÜZDE KAÇ OLACAK?
Memurun alacağı zam oranı Kasım ve Aralık ayı enflasyon rakamlarının netleşmesinin ardından ortaya çıkacak. 4 aylık enflasyon ve toplu sözleşme zammı hesaba katıldığında memurun alacağı zam oranı şimdiden % 40,39 olarak hesaplandı.
4 AYLIK ENFLASYON RAKAMLARI
Temmuz ayında enflasyon 9,49, Ağustos ayında 9,09, Eylül ayında 4,75 ve son olarak Ekim ayında 3,43 olarak açıklandı.
TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI YÜZDE KAÇ OLACAK?
Memurlar 2024 Ocak ayının ilk yarısı için yüzde 15 ikinci yarısı için % 10 toplu sözleşme zammı alacak. 2025 yılının ilk 6 ayında yüzde 6 ve son yarısında ise % 5 toplu sözleşme zammı alacak.
EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI KAÇ TL OLACAK?
Memurun alacağı zam oranı şimdiden % 40,39 olarak hesaplandı. Bu rakama Kasım ve Aralık ayı enflasyon rakamları eklenecek. Bu rakamların eklenmesi ile birlikte memurun alacağı zam oranının % 50’ye ulaşmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu durumda en düşük memur maaşı 22 bin TL seviyesinden 33 bin TL seviyesine yükselecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Erken emeklilik müjdesi!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

21Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin